Dažni atvejai, kai vienam iš sutuoktinių esant nuteistam laisvės atėmimo bausme, reikia apsispręsti, kokį santuokos nutraukimo būdą pasirinkti. 

Dažni atvejai, kai vienam iš sutuoktinių esant nuteistam laisvės atėmimo bausme, reikia apsispręsti, kokį santuokos nutraukimo būdą pasirinkti. Sutuoktiniams palikta laisvė apsispręsti – taikiai nutraukti santykius ar pasirengti įtemptam ir morališkai sunkiam procesui. Jei vienas sutuoktinių kategoriškai dėl vienų ar kitų priežasčių nesutinka skirtis, t.y. nutraukti santuokos bendru sutarimu, tai nereiškia, kad kitas sutuoktinis „pasmerktas“ būti santuokoje. Tokiems atvejams įstatymų leidėjas numato kitus pagrindus kreiptis į teismą (CK 3.55 str. 1d. 4 p. ir CK 3.60 ). Visais atvejais šį klausimą sprendžia teismas.

Jeigu vienas iš sutuoktinių yra nuteistas ilgiau nei vieneriems metams laisvės atėmimo bausme už netyčinį nusikaltimą, galimi skyrybų būdai:

1. Bendru sutarimu (CK 3.51 str )

Teismui teikiamas prašymas dėl santuokos nutraukimo ir sutartis dėl santuokos nutraukimo pasekmių (ir kiti dokumentai pagal situaciją).

Sutuoktiniai yra atleidžiami nuo žyminio mokesčio ir kitų bylinėjimosi išlaidų mokėjimo (CPK 83 str. 1d. 12 p.).

Paprastai byla nagrinėjama rašytine tvarka, sutuoktiniams nedalyvaujant.

2. Vieno iš sutuoktinių prašymu (CK 3.55 str. 1 d. 4 p.).

Tai tie atvejai, kai norintis išsiskirti sutuoktinis nekaltina kito sutuoktinio, jog santuoka iširusi, t.y. nėra keliamas kito sutuoktinio kaltės klausimas. Tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių sutuoktiniams nėra galimybės susitarti dėl santuokos nutraukimo padarinių ir negalima jos nutraukti bendru sutarimu.

Nutraukiant santuoką vieno sutuoktinio prašymu, sutuoktiniai yra atleidžiami nuo žyminio mokesčio ir kitų bylinėjimosi išlaidų mokėjimo (CPK 83 str. 1d. 12 p.).

Kadangi santuoka nutraukiama vieno sutuoktinio iniciatyva, sutartis dėl santuokos nutraukimo padarinių nesudaroma.

Jeigu vienas sutuoktinis nuteisiamas laisvės atėmimu ar kitokia bausme už tyčinį nusikaltimą, galimi skyrybų būdai:

1. Bendru sutarimu (CK 3.51 str.).

Ieškinine teisena – vienas sutuoktinių teikia ieškinį teismui, reikalaudamas nutraukti santuoką dėl nuteistojo sutuoktinio kaltės (CK 3.60 str.). Preziumuojama, kad santuoka iširo dėl kito sutuoktinio kaltės, jeigu jis yra nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą.

Byla nagrinėjama teisme.

Ieškinys apmokestinamas žyminiu mokesčiu.

Klauskite advokatės

Formoje pateikti duomenys naudojami susisiekimui su klientu
Dėkojame! Jūsų žinutė išsiųsta. Žinutės išsiųsti nepavyko, bandykite dar kartą. Please enter a correct Captcha answer.