Praktikuojantis advokatas – profesionalus teisininkas, įgijęs universitetinį išsilavinimą, esantis Lietuvos advokatūros narys.

Advokatas turi teisę atstovauti asmenis Lietuvos Respublikos teismuose, o tai reiškia, kad jo darbo sritis – dokumentų teismui rengimas, jų rinkimas, konsultacijos, bendravimas civilinės bylos rėmuose su trečiaisiais asmenimis, atstovavimas teismuose, skundų dėl teismo sprendimų ir nutarčių teikimas ir t. t. Lietuvos praktikuojantys advokatai turi teisę vesti visas bylas – civilines, baudžiamąsias, administracines. Advokatai gali specializuotis tam tikroje srityje. Specializacija yra geras dalykas, nes advokatas gali įsigilinti į visas tos srities plonybes, išsamiai išsianalizuoti praktiką. Iš kitos pusės, specializacija apriboja klientų ratą. Kai kurių kategorijų bylos ypač retos, todėl net ir besispecializuojantis advokatas dažnai imasi bylos, kuri nepatenka į jo specializacijos sritį.

Labai populiari advokatų darbo sritis – šeimos teisė, ypač skyrybos. Nutarus nutraukti santuoką ar iškilus kitokiems šeimos teisės klausimams, patartina kreiptis į advokatą. Žmonės dažnai ieško taip vadinamo skyrybų advokato. Gal šis pavadinimas labiau populiarus užsienyje (Prancūzijoje – avocat divorce, Jungtinėje karalystėje, JAV – divorce lawyer), tačiau pradeda pritapti ir Lietuvoje. Vien 2018 metų Lietuvos statistikos departamento duomenimis registruota 8411 ištuokų. Praktiškai kievienoje ištuokos byloje daugiau ar mažiau dalyvauja skyrybų advokatas, ne tik dalyvaudamas rengiant dokumentus teismui, bei ir atstovaudamas klientą teisme. Daugelis Lietuvos advokatų dirba tokiose bylose, net ir tie, kurie specializuojasi kitose teisės srityse. Tačiau skyrybų advokatas – tai advokatas, kuris daugiausia dirba skyrybų bei iš šeimos santykių kilusiose bylose. Tokios srities advokatas galės suteikti labiausiai kvalifikuotą teisinę pagalbą.


Skyrybų advokatai Vilniuje

Patyrę skyrybų advokatai Vilniuje bei kituose Lietuvos miestuose sudarę su klientu teisinių paslaugų teikimo sutartį lydi klientą nuo dokumentų rengimo iki galutinio teismo sprendimo, o dar vėliau gali sekti teismo sprendimo vykdymo procesą. Skyrybų advokatas, susipažinęs su bylos fabula, patars visais santuokos nutraukimo aspektais: dėl santuokos nutraukimo būdo (bendru sutarimu, dėl sutuoktinio kaltės ar vieno sutuoktinio prašymu), dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium, dėl vaikų gyvenamosios vietos, išlaikymo (alimentų) nustatymo, pakeitimo, dėl bendravimo su nepilnamečiu vaiku tvarkos nustatymo, dėl teismo leidimų (įstatyme nurodytais atvejais, prieš atliekant tam tikrą veiksmą reikalingas teismo leidimas. Pirmiausia tai taikoma vienintelės gyvenamosios vietos pirkimo-pardavimo sandoriams sudaryti, įkeičiant butą, priimant/atsisakant palikimo ir kt. atvejais, kai šeimoje auginamas nepilnametis vaikas), dėl tėvystės nuginčijimo bei nustatymo, dėl santuokos bei ne santuokos metu įgyto turto padalijimo, dėl ginčų, susijusių su santuokos metu įgyto turto naudojimu ir kt.

Skyrybų advokato darbo sritis – šeimos teisė – yra labai plati, nes apima visus šeimos gyvenimo aspektus. Šeimos teisiniai santykiai prasideda užregistravus santuoką ir baigiasi ją nutraukus. Tačiau ir nutraukus santuoką tarp buvusių sutuoktinių išlieka tam tikri santykiai, kuriuos reguliuoja šeimos teisės normos. Pavyzdžiui, po santuokos nutraukimo su vienu iš tėvų lieka gyventi nepilnamečiai vaikai. Kitas iš tėvų teikia išlaikymą, dalyvauja vaikų auklėjime. Visus šiuos santykius reguliuoja šeimos teisės normos, o problemas, kylančias iš šių santykių, padeda spręsti skyrybų advokatai.

Kitas pavyzdys, įrodantis, kad ir po santuokos nutraukimo reikalinga skyrybų advokato (labiau tinkamas pavadinimas būtų šeimos teisės advokatas) konsultacija bei pagalba. Pavyzdžiui, asmenims, kurių atžvilgiu nevykdomas priimtas teismo sprendimas – buvęs sutuoktinis, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, neužtikrina vaiko tėvui ar motinai galimybės dalyvauti vaiko auklėjime, trukdo bendrauti ir kt.

Pasitaiko atvejų, iškylančių iš tolimos praeities. Iki naujojo civilinio kodekso įsigaliojimo 2001 metų liepos 1 d. santuokos buvo nutraukiamos nesprendžiant turto padalijimo klausimų. Tiesiog santuoka būdavo nutraukiama ir tiek. Tik nuo 2001 m. liepos 1 d. nutraukiant santuoką teismo sprendimu privaloma išspręsti santuokos metu įgyto turto, vaikų gyvenamosios vietos, išlaikymo dydžio ir kt. klausimus. Todėl asmenys, kurie iki 2001 m. liepos 1 d, nutraukė santuoką ir nepasidalijo turto, sulaukia tos dienos, kai reikia ar pageidaujama dėl įvairių priežasčių santuokos metu įgytą ir jos nutraukimo metu nepadalintą turtą pasidalinti. Tada kreipiamasi į skyrybų advokatą. Ir čia skyrybų advokatas dirbs vadinamoje šeimos byloje, nors santuoka seniai nutraukta. Taigi, skyrybų advokato paslaugos nebūtinai skirtos tik santuokos nutraukimo atvejams.

Skyrybų advokatai jums patars atsižvelgdami į jūsų interesus, išaiškins jūsų teises ir pareigas, padės suprasti gyvenimo ir įstatymo santykį, nes nebūtinai tai, ko jūs iš teismo sprendimo tikitės, yra teisėta, teisinga ir atitinka teismų praktiką. Blogas tas skyrybų advokatas, kuris rašo ir kalba tai, ko klientas nori. Gerai, jei kliento norai ir bylos baigties įsivaizdavimas yra teisėtas ir pagrįstas. Tačiau, priešingu atveju, neteisėti ir nepagrįsti reikalavimai lemia bylos pralaimėjimą. Todėl skyrybų advokatas turi supažindinti klientą su įstatymu ir patarti, kokiu keliu geriausia eiti ir kuriuo neiti, nurodant ėjimo abiem keliais pasekmes. Tokiu atveju bus išvengiama netikėtumų ir priekaištų vienas kitam. Kitaip sakant, tinkama konsultacija padės pasirinkti tinkamus sprendimus, o ne priimti sprendimus, paremtus klaidingais įsitikinimais ar emocijomis.

Juk skyrybų advokatas – asmuo, teikiantis teisines paslaugas, o ne draugas ar kaimynas, kuris gins savo artimą visais būdais, negalvodamas apie pasekmes, tiesiog vadovaudamasis emocijomis. Todėl pasitaiko, kad skyrybų advokatas klientui pasako tai, kas pastarajam nelabai tinka ar patinka. Bet geriau visada žinoti realią situaciją, nei kurti iliuzijas, kurios niekur neveda. Jei klientas gauna atsakymą ne tokį, kokio tikėjosi, tai nereiškia, kad advokatas (skyrybų advokatas) blogas. Greičiausiai, tai ir yra geras, sąžiningas advokatas, nesiekiantis bet kokiais būdais „užkariauti“ klientą.

Nors skyrybų advokatas, kaip minėjome, nėra draugas siaurąja prasme, bet realiai teikdamas konsultacijas advokatas dažnu atveju klientui suteikia ne tik teisinę, bet ir moralinę paramą. Kaip kartais juokaujama, yra klientų, kuriam reikia ne advokato, o kunigo pagalbos. Skyrybų advokatams tenka matyti besisielojančius, priešiškai nusiteikusius nutarusius skirtis sutuoktinius, verkiančias motinas, žmonas, vienišas moteris ir tai natūralu, nes skyrybų procesas yra sunkus periodas žmogaus gyvenime, visi jį lengviau ar sunkiau išgyvena. Tie žmonės, kurie emociškai labiau pažeidžiami, reikalauja ypač jautraus skyrybų advokato požiūrio, net balso intonacijos pokalbio metu. Kartais kiekvienas advokato žodis lyg žarija degina, kartais tuos žodžius reikia kartoti kelis kartus, nes žmogus negirdi ar negali girdėti, o kartais ateinama prie skyrybų slenksčio ramiai, kaip prie ribos, už kurios prasidės kitas, galbūt geresnis ir laimingesnis gyvenimas.

Taigi, skyrybų advokatas turi būti ir psichologas. Būna, kad žmogus po konsultacijos išeina su palengvėjimu. Kaip sakoma, padarei žingsnį – tai padarei pasirinkimą. Jei iki konsultacijos su advokatu turėjai daug kelių ir nežinojai, kuriuo jų eiti, tai po konsultacijos su specialistu (skyrybų advokatu), pasirinkus problemos sprendimo kelią, visos kitos galimybės atkrenta ir galima koncentruotis viena kryptimi. Pasirinkimo abejonės visada kankina. Nutarei – ir nukirtai kitus kelius. Palengvėjimas ateina dėl žinojimo. Žinias suteiks skyrybų advokatas.


Kokį skyrybų advokatą pasirinkti?

Dažniausiai advokatas pasirenkamas pagal gautus atsiliepimus apie jį ar rekomendacijas. Tačiau yra daugybė gerų advokatų, kurie sėdi savo kontorose ir laukia klientų. Su daugeliu galima susisiekti internetu, apsilankant internetinėse svetainėse.

Geras advokatas – tai kovotojas. Kad kova būtų sėkminga, advokatas ir klientas turi tapti komada, kuriai būdingas pasitikėjimas, supratimas, bendras darbas, kad kuriama bylos strategija lemtų geriausią rezultatą.

Paplitusios sąvokos – „brangus advokatas‘, „pigios paslaugos“. Jei jūsų pajamos nedidelės, neprotinga būtų kreiptis į skyrybų advokatą, kuris specializuojasi ypač sudėtingose skyrybų bylose, nes jo darbo kaina bus didesnė, jeigu byla nesudėtinga (pvz., skyrybos bendru sutarimu, nesant turto). Tai panašu į mediciną: specialisto teikiamos paslaugos yra daug brangesnės nei bendrosios praktikos gydytojo, o efektyvumas nesudėtingu atveju bus tas pats. Jeigu byloje jus atstovauja „brangus“ advokatas, nemanykite, kad būtent tai imponuos teismui ar kad jūsų padėtis bus garantuotai tvirta. Priešingai, teismas gali susidaryti įspūdį, kad esate finansiškai pajėgus. O jeigu byloje įrodinėjate savo prastą finansinę padėtį, reikalaujate priteisti didesnę turto dalį ir kt., tai „brangaus“ advokato dalyvavimas byloje gali kelti teismui abejones dėl jūsų nuoširdumo. Ir atvirkščiai, pernelyg žemo lygio advokatas negalės jums tinkamai atstovauti dėl savo nekompetencijos ar nepatyrimo.


Skyrybos bendru sutarimu kaina

Teisinių paslaugų kainą nustato paslaugas teikiantis advokatas, atsižvelgdamas į bylos sudėtingumą, darbo laiko sąnaudas, ankstesnį dalyvavimą byloje. Paprastai nustatoma bendra darbo kaina – už dokumentų rengimą ir astovavimą teisme. Galimas apmokėjimo už advokato darbą būdas – valandinio darbo apmokėjimo taikymas. Bet kiekvienu atveju advokatas savo paslaugas įvertina pats. Už tam tikras paslaugas advokatas gali nustatyti konkrečią kainą, pvz., konsultacijos kainą.


Advokato konsultacija

Daugelis žmonių kreipiasi į skyrybų advokatą telefonu ir pageidauja gauti pilną informaciją apie skyrybų bylos procesą, reikalingus dokumentus ir kt. Kitaip sakant, jie nori gauti informaciją iš skyrybų advokato dar nebūdami jo klientais. Ką pasakytumėte apie gydytoją, kuris skiria gydymą, nematęs paciento ir išsamiai nesusipažinęs su ligos anamneze? Ir atvirkščiai, gal advokatas jums bus nepriimtinas pakalbėjus akis į akį. Visada patartina susitikti su skyrybų advokatu konsultacijai. Net ir konsultacija internetu negali nulemti jūsų pasirinkimo. Ir ne tik dėl kliento ir advokato komandos formavimo, bet ir dėl telefoninių ar internetinių konsultacijų ribotumo.

Renkantis advokatą pirmos konsultacijos metu aptarsite situaciją ir tada galėsite nutarti – tinkamas tai specialistas, priimtinos jo darbo kainos ar ne. Nereikėtų pamiršti, kad civilinės bylos priklausomai nuo jų sudėtingumo tęsiasi nuo 2 mėnesių iki dvejų metų. Visą šį laiką turėsite bendrauti su pasirinktu skyrybų advokatu. Todėl jums turi būti priimtinos ir skyrybų advokato kaip žmogaus savybės. Juk ir šiaip pasitaiko gyvenime sutikti žmogų, su kuriuo net ir neturint jokių santykių nelengva bendrauti ar jis kelia nepasitikėjimą, ar tiesiog, kaip sakoma, nesutampa biolaukai. Tokiu atveju, darbas byloje kels rūpesčių abiems – tiek klientui, tiek advokatui.

Advokatė Ramunė Snarskytė dirba Vilniaus skyriaus „LEX“ advokatų kontoroje, įsikūrusioje pačiame Vilniaus centre, Jasinskio g. 7-18, Vilnius. Advokatė pasirengusi padėti visais klausimais, iškilusiais šeimos teisės srityje.

Klauskite advokatės

Formoje pateikti duomenys naudojami susisiekimui su klientu
Dėkojame! Jūsų žinutė išsiųsta. Žinutės išsiųsti nepavyko, bandykite dar kartą. Please enter a correct Captcha answer.