Žalos atlyginimas, esant neapdraustai transporto priemonei
Pasitaiko atvejų, kai į eismo įvykį patenka transporto priemonė, neapdrausta privalomu civilinės atsakomybės draudimu.
Pasitaiko atvejų, kai į eismo įvykį patenka transporto priemonė, neapdrausta privalomu civilinės atsakomybės draudimu. Nustačius kaltą autoįvykio dalyvį tenka spręsti atsakomybės už padarytą žalą klausimą. Taigi, kas tokiu atveju atsako – transporto priemonės valdytojas (vairuotojas), pažeidęs Kelių eismo taisykles, ar savininkas, neįvykdęs pareigos sudaryti privalomojo civilinės atsakomybės draudimo sutartį? Bendra taisyklė tokia, kad Draudimo įstatymas draudikų biurui suteikė teisę reikalauti visos išmokos, sumokėtos tretiesiems asmenims, už žalą, padarytą neapdrausta transporto priemone, tiek iš asmens, atsakingo už žalos padarymą, tiek iš asmens, neįvykdžiusio pareigos sudaryti transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutarties. Taigi, išmoka už tretiesiems asmenims padarytą žalą reikalaujama tiek iš vairuotojo, tiek iš automobilio savininko (jei tai nėra tas pats asmuo).
Kitokia situacija bus tuomet, kai transporto priemonės valdytoją ir savininką sieja darbo teisiniai santykiai. Aukščiausiasis teismas konstatavo (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2016 m. sausio 8 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-55-378/2016), kad sprendžiant atsakomybės klausimą, kai darbuotojas, vairuodamas darbdavio neapdraustą transporto priemonę, padaro žalos, labai reikšmingas yra darbo teisinių santykių faktas. Tokiu atveju draudikų biuras sumokėtų dėl neapdraustu automobiliu padarytos žalos atlyginimo išmokų turi teisę reikalauti tik iš darbdavio, kuris pripažintinas tiek asmeniu, atsakingu už žalos padarymą, tiek asmeniu, pažeidusiu pareigą sudaryti draudimo sutartį.
Nesant darbo teisinių santykių, t.y. kai vairuotojas nurodo nelegalaus darbo atvejį, teismai vertina, ar iš tiesų darbuotojas dirbo nesudaręs darbo sutarties. Kadangi už rašytinės darbo sutarties nesudarymą atsakingas tik darbdavys, tai nelegaliai dirbęs asmuo ir pagal darbo sutartį dirbantis asmuo turėtų būti vertinami vienodai, t.y. žalos atlyginimas reikalautinas iš darbdavio. Nelegalaus darbo atvejis turėtų būti konstatuojamas, įvertinus aplinkybes, įrodančias vairuotojo darbo funkcijų atlikimą, pavaldumą, atlyginimo už darbą gavimą ir kt.